Greatdays

Min varukorg (0 st)
Sök på Greatdays.se
Avancerad sökning »

Start / Mat & dryck / Champagneprovning med tapas för två


Champagneprovning med tapas för två

Ett glas bubbel ger alltid en känsla av fest, lyx och glamour. Det gäller tysk sekt, spansk cava och italiensk spumante precis som fransk champagne. Men vad skiljer olika mousserande åt, vad förenar dem?

Med hjälp av Peter Streijffert, kunnig vinexpert, får du upptäcka de små bubblornas smaksensationer och lära dig vad som kännetecknar de olika sorterna. Ni provar 4-6 sorters mousserande viner.

Till provningen avnjuter ni tapas, tillagade speciellt för provningens bubblande viner, gjorda från grunden av ekologiska råvaror med all den känsla som kännetecknar en äkta passion för mat och dryck.


Alla är vi värda lite lyx – det här är din kväll.


Om Peter:

Kocken, vinexperten och journalisten Peter Streijffert har genom åren publicerat otaliga artiklar om mat, bubbel och annat som gör livet värt att leva. Som expert på spansk cava, har han givit ut böcker. Han samarbetar också med Josephine Edelskog, Sveriges största kvinnliga champagneprofil, har ni tur kan hon ibland också vara med på en provning.

Bokmärk och dela
st
Pris: 1 095 kr



När?

Provningssäsongen är höst till vår, från september till maj.

Var?

Stockholm

Bra att veta

Vänligen undvik parfym och andra starka dofter vid provningen för att inte störa lukt- och smaksinnet för dig och dina medprovare.

Varaktighet

Champagneprovningen vara i cirka 2 timmar.

Antal deltagare

Provning av champagne och mousserande vin för två personer. Antalet deltagare per tillfälle är 6-15.


Visa Mastercard Diners Verified By VISA MasterCard SecureCode
Svartmangatan 21, 111 29 Stockholm     Telefon: 08-120 80 740     E-post: info@greatdays.se