Middag med guldkant för två
Alla behöver en stunds livsnjutning. Att i lugn och ro få äta och dricka något riktigt gott ger energi både för kropp och själ. På dessa utvalda restauranger hittar du just den rätta miljön och atmosfären för total avkoppling.
Välj bland gastronomiska guldkorn runtom i Sverige. Det finns garanterat ett ställe för alla smaker, från det mysiga och hemtrevliga till restaurangen belägen högt över storstadens puls.
Observera att du måste ha ett värdebevis som gäller specifikt för "Middag med guldkant för två" för att kunna göra en bokning på någon av restaurangerna. Ett Greatdays presentkort på ett belopp går inte att lösa in direkt på någon av restaurangerna.
Göteborg:
Werners Bistro
Werners är en familjär bistro charmigt belägen på en gård mitt i hjärtat av Göteborg. Här bjuds ni på ett glas mousserande vin och väljer sedan valfri för- och varmrätt från menyn. Om ni väljer hamburgare ingår även ett tillbehör och en dipsås per person. Efter maten bjuds ni på kaffe och något sött.
Contrast Public House
Som namnet avslöjar så jobbas det på Contrast Public House med kontraster i kök, cocktails, underhållning och inredning. Ni väljer fritt från matmenyn för hela värdet av värdebeviset. Dryck och eventuellt överskjutande belopp betalas till på plats på restaurangen. Observera att restaurangen har en något mindre, sommaranpassad meny under juni, juli och augusti.
Jönköping:
Restaurang Glädje
Glädje är en restaurang för alla, men kanske särskilt för dig som gillar lokala råvaror! Här bjuds ni på en säsongsbetonad trerättersmeny från Glädjens middagspaket där de flesta av råvarorna kommer från trakten. Dryck och eventuella tillval betalas till direkt på restaurangen.
Malmö:
Bistro Royal
Bistro Royal är en restaurang där man, i vacker och historisk miljö, bjuds på en kulinarisk resa genom Europa. I en unik lokal serveras klassiska rätter, ibland med en egen twist, alltid med största respekt för recept och råvaror. Här väljer ni fritt från matmenyn för hela värdet av upplevelsen. Eventuellt överstigande belopp och dryck betalar ni på restaurangen.
Restaurang Årstiderna
Vid ankomst bjuds ni på ett glas porlande bubbel. Ni väljer sedan förrätt och varmrätt eller varmrätt och efterrätt från den utvalda och säsongsbetonade menyn.
Norrköping:
Restaurang Lagerqvist
Efter välkomstchampagne serveras ni en utvald trerättersmeny.
Pappa Grappa
På Pappa Grappa väljer ni fritt från menyn för värdet av upplevelsen, eventuellt överstigande belopp betalas direkt på restaurangen.
Smygehamn:
Smygehus havsbad
Ni bjuds varsitt glas mousserande och 4 rätter, inklusive avslutande ostbricka samt kaffe på maten.
Stockholm:
Usine
På Usine äter du i ljusa fräscha lokaler med en avslappnad atmosfär. Den industriella interiören anspelar på byggnadens historia. Där Usine ligger fanns tidigare en charkuterier och korv-fabrik. Därav namnet Usine som betyder Fabrik på franska. Maten som serveras har franska influenser och menyn har något för alla. Välj mellan skaldjur, vegetariskt, kött, fisk eller pasta.Här kan du använda ditt värdebevis på hela den ordinarie menyn samt alkoholfri dryck (inte på alkohol, fasta menyer eller i kombination med andra rabatter och erbjudanden.
Rydbergs Bar och Matsal
På Rydbergs Bar och Matsal serveras svensk mattradition med råvaror av högsta kvalité! Njut av en fenomenal pastarätt, vällagad fisk eller kött, eller varför inte klassikern som gjort restaurangen känd - Biff Rydberg. Ni väljer fritt från matmenyn för hela värdet av upplevelsen. Eventuellt överstigande belopp samt dryck betalas direkt på restaurangen.
Oyster Bar
På Oyster Bar är atmosfären trevlig och servicen personlig. Maten som serveras består av råvaror av högsta kvalité! Till bords bjuds ni på en exklusiv fyrarättersmeny varav en av rätterna ni serveras är en skaldjursplateau. Eventuella tillval och dryck betalas till på plats på restaurangen.
OBS! Restaurangen tar inte emot värdebevis på Alla Hjärtans Dag, samt Nyårsafton då de erbjuder en specialmeny.
Örebro
A-mano
På den italienska pärlan A-mano njuter ni av vällagad, god mat i mysig miljö. Ni väljer fritt från matmenyn för hela värdet av upplevelsen. Eventuellt överstigande belopp och dryck betalar ni på plats.
Kungsgatan 1
På Kungsgatan 1 tillagas maten med lokalproducerade råvaror av hög kvalité. Ambitionen är hög och kockarna jobbar ständigt med att hitta nya sätt att förfina den svenska husmanskosten. Ni väljer fritt från matmenyn för hela värdet av upplevelsen. Eventuellt överstigande belopp och dryck betalar ni till på plats.
Åt på Rydbergs i Stockholm. Förrätt Hummersoppa - Mycket god. Varmrätt Gös: För hårt stekt, gummiaktig, och snålt med potatistoppar, dock väldigt god smak. Varmrätt Wienerschnitzel: Ej utbankad köttbit, tjock och väldigt senig. Smaken medium. Efterrätt Chokladfondant: Perfekt och god. Efterrätt Crème Brule med jordgubbar: Crèmen var kylskåpskall och "jordgubbar" visade sig var 1 jordgubbe. Dock var väl smaken helt ok. Allmänt kan man säga att de var trevliga, men en lite stressad känsla, och vår varmrätt vart bortglömd när trycket i restaurangen ökade. Mysig lokal.
Bara en stjärna till Greatdays som girigt tog en avgift på 200 kr för att förlänga presentkort trots rådande pandemi. Aldrig mera presentkort där inte. Det hade blivit tre stjärnor till restaurangen om det inte vore för hur trångt borden stod. Vi satt nästan arm mot arm med de vid bordet bredvid. När personalen skulle servera knuffades alltid någon gäst till för att det var så trångt.
Vi var på A-Mano i Örebro och maten och vår servitör var helt fantastiska.